Rekrutacja

OFERTA EDUKACYJNA

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. oferuje naukę w dwóch cyklach: sześcioletnim dziecięcym – dla dzieci młodszych, od 7 roku życia oraz w cyklu czteroletnim młodzieżowym – dla dzieci od 10 do 15 roku życia.
Ukończenie szkoły I stopnia daje przygotowanie muzyczne, na podstawie którego przeprowadza się egzaminy wstępne do szkół muzycznych II stopnia.

 

Co zrobić, aby dostać się do szkoły?

Nabór do PSM rozpoczyna się  od 1 maja każdego roku.

Należy OSOBIŚCIE w sekretariacie szkoły złożyć wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata. Druk kwestionariusza można pobrać w sekretariacie szkoły lub z naszej strony internetowej.

Kwestionariusz osobowy kandydata

ZGODA NA PUBLIKACJĘ DANYCH

Regulamin rekrutacji

 

W drugiej połowie czerwca odbywają się przesłuchania wstępne. Wypełnienie kwestionariusza i złożenie go osobiście jest niezbędne ze względu na konieczność ustalenia dokładnej, dogodnej dla kandydata godziny przesłuchania.

Nabór do szkoły odbywa się na podstawie testowego badania predyspozycji muzycznych kandydatów. Oprócz realizacji zadań testowych sprawdzana jest również przydatność do gry na wybranym instrumencie, kandydat jest także proszony o zaśpiewanie krótkiej piosenki.

Lista przyjętych wywieszana jest na drzwiach szkoły pod koniec czerwca.

 

Jak wygląda nauka w szkole muzycznej?

Obowiązkowe zajęcia prowadzone w szkole:

 • klasach I-III cyklu 6 letniego prowadzone są zajęcia:
  Indywidualne – instrument główny: 2 x w tygodniu po 30 minut,
  Zbiorowe – kształcenie słuchu: 2 x w tygodniu po 45 minut,
  – rytmika: 1 x w tygodniu 45 minut.
 • W klasach IV- VI cyklu 6 letniego prowadzone są zajęcia:
  Indywidualne-instrument główny: 2 x w tygodniu po 45 minut,
  Zbiorowe – kształcenie słuchu: 2 x w tygodniu po 45 minut,
  – audycje muzyczne: 1 x w tygodniu 45 minut
  – chór lub orkiestra: 1 x w tygodniu 90 minut
 • W klasie I cyklu 4 letniego prowadzone są zajęcia:
  Indywidualne: instrument główny: 2 x w tygodniu po 30 minut,
  Zbiorowe – kształcenie słuchu: 2 x w tygodniu po 45 minut,
 • W klasach II – IV cyklu 4 letniego prowadzone są zajęcia:
  Indywidualne: instrument główny: 2 x w tygodniu po 45 minut,
  Zbiorowe- kształcenie słuchu: 2 x w tygodniu po 45 minut,
  – audycje muzyczne: 1 x w tygodniu 45 minut
  – chór lub orkiestra: 1 x w tygodniu 90 minut

Uczniowie klas IV – VI/6 i II – IV/4 uczestniczą obowiązkowo w zajęciach z chóru lub orkiestry, w zależności od tego, na jakim instrumencie uczą się grać i jakie mają predyspozycje, a także w zespołach kameralnych.

Nauka na instrumencie głównym odbywa się indywidualnie. Kandydaci mają do wyboru: fortepian (pianino), akordeon, skrzypce, wiolonczelę, gitarę, trąbkę, flet, klarnet oraz perkusję.

Uczniowie klas V-VI/6 oraz III-IV/4 (oprócz pianistów) mają również lekcje z instrumentu dodatkowego, jakim jest fortepian w wymiarze 30 minut tygodniowo.

 

Wszelkich informacji udziela sekretariat szkoły, niezbędne informacje pojawią się również na naszej stronie internetowej.

 

Społeczne Ognisko Muzyczne kształci w zakresie gry na: fortepianie (pianinie), syntezatorze, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, akordeonie, trąbce, saksofonie, flecie, klarnecie, perkusji. Mamy również ofertę dla najmłodszych – prowadzimy naukę gry na fortepianie metodą Suzuki. Na zajęcia w ognisku uczniowie umawiają się indywidualnie z nauczycielem. Co zrobić, żeby się zapisać? Wystarczy przyjść do sekretariatu szkoły i wypełnić odpowiedni kwestionariusz- umowę o naukę. Do ogniska muzycznego może zapisać się każdy, bez względu na wiek – nie ma ograniczeń. Można też wpisać się w dowolnym czasie, ponieważ tutaj nie odbywają się żadne przesłuchania wstępne. Koszt nauki: 220 zł miesięcznie. Ilość zajęć: 60 minut tygodniowo w rozkładzie dogodnym dla ucznia (dla młodszych dzieci praktykuje się 2 x po 30 minut), 30 minut tygodniowo wynosi 110 zł miesięcznie. Istnieje możliwość wypożyczenia instrumentu, za wypożyczenie nie pobiera się dodatkowej opłaty. Uczniowie SOM uczestniczą również w zajęciach teoretycznych, przez dwa lata w ciągu całego cyklu nauki, w czasie dla nich dogodnym (np. w II i III roku).